گروه مشاوران بهبود سرام ایرانیان
۲۰:۰۵, یکشنبه، ۱۲ بهمن ۱۳۹۳  
 اخبار 
کابرد سرامیک‌ها در صنعت هوا - فضا
سرامیک‌های با عملکرد بالا جزئی از سلاح‌ها و سیستم‌های دفاعی مدرن می‌باشند. سرامیک‌های الکترونیکی و اپتیکی در سیستم‌های هدایت موشکی، هواپیما و خودروهای زمینی نظمی، مورد کاربرد واقع می‌شوند. در بیشتر سیستم‌های ارتباطی و رادارهای نظامی، از سرامیک‌ها استفاده می‌شود.
برای مثال در رادار سیستم موشکی پاتریوت از قطعات سرامیکی به‌عنوانسنسورها، استفاده می‌نماید. سرامیک‌ها در هواپیماهای نظامی کاربرد بسیار زیادیدارند.
هواپیمای حمل و نقل ۱۳۰ NATO C-از زره سرامیکی در اطاقک خلبان استفادهمی‌کند که از جنس کولار ۱ شیشه است. به‌طور کلی از سرامیک‌ها در تجهیزات نظامیاستفاده شده است در این خصوص می‌توان به بالگردهای آپاچی اشاره نمود. هم‌چنین ازسرامیک‌های سبک وزن به‌عنوان زره در بسیاری از هلی‌کوپترهای تهاجمی، نظامی مدرن،نیز استفاده شده است. شایان ذکر است از کامپوزیت C - C نیز برای ساخت قطعات موشک وهواپیماهای نظامی استفاده می‌گردد. از مهمترین کاربرد سرامیک‌ها می‌توان به ساختبدنه وسایل پرنده وارد شونده به جو زمین، نازل‌های رکت، و مخروطی‌های خروجی برایموشک‌های استراتژیک دیسک‌ەای ترمز برای هواپیماهای نظامی و تجاری، اشاره نمود.
مزایای کامپوزیت‌های C - C عبارتند از:
ـ استحکام دما بالا تافنس ۲ (چقرمگی بالا)
ـ شوک حرارتی برتر
ـ انتقال حرارت
و خواص اصطکاکی سرعت بالا
 در فاصلهجنگ جهانی دوم، پتنتهائی (ثبت اختراع) برای زره سرامیک در هواپیما اعطاء گردید، وموادی نظیر دورون ۳ مورد آزمایش قرار گرفتند. در طی جنگ جهانی ویتنام Al2O3  یاB4C  با کامپوزیت‌هائی نظیر دورون لاستیک تقویت شده با شیشه، همراه شد که جهت حفاظت درمقابل سلاح‌های سبک (شامل مهمات سوراخ کننده زره) در هلی‌کوپترهای رزمی، وهواپیماهای شخصی، استفاده گردیدند.
یک کاربرد مهم سازه‌ای و الکتریکی - رادیوئیسرامیک‌ها، در رادم‌های۴ می‌باشد. این‌ها مخروط‌هائی توخالی هستند که در خارجهواپیماها، موشک‌ها، سفینه‌های فضائی به‌عنوان یک در پوش و پنجره محافظ برایتجهیزات آشکارسازی و هدایت الکترونیکی استفاده می‌شود. در سرعت مافوق صوت، از حرارتدیدن پوسته‌ای، مقدار قابل ملاحظه‌ای اصطکاک اتمسفری بروز می‌نماید که استفاده ازمواد دیرگداز را ضروری می‌نماید.
مواد سرامیکی مورد استفاده برای این کاربردعبارتند از:
 -Sio2,Mgo-
Al2O3-ذوبی
ـ Zns, Znse, Cdte
 MgF2
از Corning Pyroceram برای بیش از ۳۰ سال در بسیاری از موشک‌های هدایت راداری مورداستفاده قرار گرفته است. زمینه‌های شیشه سرامیک از شیشه بروسیلیکات، آلومینوسیلیکات لیتیم یا آلومینوسیلیکات کلسیم تقویت شده با الیاف C یا Sic که درکاربردهای هوافضای مختلفی مورد استفاده قرار گرفته‌اند که شامل سیلندرهای کمپرسوری،سوپاپ‌ها، سیستم‌های ترمز، پره‌های توربین و نگه‌دارنده‌ها برای آینه‌های ماهوارهمی‌باشند.
 
منبع مقاله: مجله یپرواز
 
۱۴ آبان ۱۳۸۹ ۱۶:۳۰

 


 ابزار 
نسخه چاپی
نقشه سایت
آمار بازدیدکنندگان
ارسال به دوستان ارسال به دوستان
انتقادات و پیشنهادات انتقادات و پیشنهادات
افزودن به آدرس های برگزیده افزودن به آدرس های برگزیده

طراحی سایت و پورتال، هاست و سرور اختصاصی - رادکام